3 tipy jak zvýšit své sebevědomí

12.9. 2022Lucie Zápotocká774x

Příčiny nízkého sebevědomí často spočívají v našich minulých zkušenostech a učíme se z nich. Naučte se 3 snadno aplikovatelné tipy, jak si zvýšit sebevědomí a naučit se více přijímat sami sebe.

Sebevědomí je předpokladem pro osobní i profesně naplněný a úspěšný život. Co dělat, když máte nízké sebevědomí?

Příčiny nízkého sebevědomí

Nízká úroveň sebevědomí se učí. Pokud si nevěříme a jsme stydliví, je to proto, že jsme měli zkušenosti z dětství, díky kterým jsme měli pocit, že s námi není něco v pořádku a že nejsme v pořádku.

V důsledku těchto zkušeností v sobě jako dospělí nosíme hlas, který pro nás nikdy nemá dobré nebo laskavé slovo, a kterému proto říkám vnitřní kritik. Neustále se snaží útočit na naši sebeúctu a je v tom velmi úspěšný a zběhlý.

Vnitřní kritik na nás hází slova jako hlupáci, idioti, ztroskotanci, zbabělci a slaboši nebo nás nazývá hloupými, ošklivými, neschopnými a slabými. Náš vnitřní kritik nedělá absolutně nic pro to, aby zvýšil naše sebevědomí.

Naopak: má na mysli jediné: udělat nás „malými“. Náš vnitřní kritik dělá svou práci tak chytře a obratně, že nám jeho kritika vždy připadá oprávněná a oprávněná.

Zrození kritika

Kritik se v nás objevil v prvních letech života, kdy dospělí neustále poukazovali na naše chyby a slabosti a trestali nás slovy a odmítavým chováním, když jsme nebyli to, co po nás žádali.

Zní vám tato obvinění povědomě: „Nejsi dobrý“, „Nikdy se z tebe nic nestane“, „Jsi jen otravná“, „Ty hloupá huso“, „Máš dvě levé ruce“, „Ty jste mrtví líní“, „ty jsi jediný problém“? Postupem času jsme se naučili vidět sami sebe očima rodičů a mluvit k sobě jako kdysi naši rodiče. Nebo nás možná ve škole šikanovali nebo nás škádlili kvůli našemu vzhledu nebo nesportovnímu chování, a tak jsme si nevyvinuli sebevědomí.

Chceme-li získat více sebevědomí a více sebeuvědomění, musíme přestat věřit slovům našeho kritika. Musíme ze své mysli vyhnat vnitřního kritika a dát na jeho místo povzbuzující a povznášející hlas.

Musíme se naučit budovat sami sebe a mít svá záda. Když se přestaneme snižovat a říkat si, že se mýlíme nebo jsme méněcenní, zvýšíme si sebeúctu a sebevědomí.

Více sebevědomí díky pozitivnímu sebeuvědomění.

V podstatě jde o to, abychom to malé vystrašené dítě v nás objali a dali mu jasně najevo, že to, co předtím slyšelo a zažilo, není pravda a řekli mu, že ve skutečnosti je milé, velké a silné.

V tuto chvíli je možná pro vás sebehodnota cizí slovo. 

Nerozhodovali jste o tom, jakou máte cenu, bohužel to udělali za vás jiní.

Kdybyste vyrůstali v jiném prostředí, v prostředí, ve kterém se cítíte milovaní a hodnotní, pravděpodobně byste dnes neměli tak silného vnitřního kritika, byli byste si jistější a měli byste pozitivní sebeobraz a více sebevědomí.

Svou sebehodnotu jsme získávali od svých rodičů a našich blízkých kolem nás, kteří nám možná často dávali najevo, že nejsme dostateční. Tak jsme převzali jejich názor za náš vlastní, aniž bychom se kdy zeptali, zda je to správné nebo špatné, zda se třeba ostatní nemohli mýlit.

3 tipy pro větší sebevědomí

TIP 1: Velmi účinné, ale také velmi obtížné cvičení je, že si pravidelně říkáte něco hezkého.

Na co byste rozhodně měli při následujícím cvičení pamatovat: Nalaďte se předem do pohody, pusťte di příjemnou hudbou, koukněte nebo si poslechněte něco vtipného. Nedělejte toto cvičení, pokud máte špatnou náladu a cítíte se špatně! Protože by vám to nedělalo absolutně nic.

Cvičení probíhá takto: Řekněte si: „Lucie, (uveďte své křestní jméno) Líbíš se mi. Jsi rozkošná“. Řekněte si tuto větu s úsměvem na rtech několikrát denně. Všechno ve vás se bude bránit říkat něco takového. Pokud se k tomu přimějete, nemůžete se zbavit pocitu, že si říkáte něco, co není pravda.

Budete mít pocit, že lžete sami sobě. Tento pocit je zcela normální. Musí se to objevit, protože právě teď nejste přesvědčeni, že jste milovaní. Teprve když si tato slova řeknete stokrát, znějí věrohodněji a nepříjemný pocit, že si lžete, zmizí.

Pokud si chcete zvýšit sebevědomí, pak musíte své negativní mínění o sobě nahradit míněním pozitivním. Pokud si s dobrým pocitem dokážete říct něco hezkého a pozitivního, pak máte zdravé sebevědomí – a to je základ zdravého sebevědomí a sebeúcty.

Tip 2: Udělejte si seznam vlastností a chování, které se vám na sobě líbí, se kterými můžete žít a které na sobě nemáte rádi.

Vezměte si jednu vlastnost po druhé, které na sobě nemáte rádi. Řekněte si ke každé vlastnosti – nejlépe nahlas: „Jsem ochoten se přijmout takový, jaký jsem – i když jsem … (např. žárlivý). Mám chyby a přednosti jako každý jiný.“

TIP 3: Večer v posteli si zrekapitulujte svůj den a zvědomte si, čeho jste dosáhli a co pro vás bylo pozitivní.

Každý den je něco, za co se můžete pochválit. Nemusí to být nic mimořádného, ​​co se nikomu před vámi ještě nepodařilo. I to, co se ostatním vždy povedlo a vy děláte poprvé, je pro vás úspěchem. Pokud jste překonali své slabší já a sportovali, je to úspěch. Pokud jste překonali strach a odvážili se něco udělat, je to úspěch. Pochvalte se!

Nechte se překvapit, jaké břemeno z vás spadne a jak váš život nabere pozitivní směr, když zvýšíte své sebevědomí.

Hurá do toho 🙂