Proč máme strach

Strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho neurovegetativní projevy, zpravidla zblednutí, chvění, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, někdy husí kůže. Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení, která má jedince připravit na útěk, únik nebo obranu. Náš mozek vyhodnotí situaci jako „bojuj nebo uteč!“ Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění na agresi.

Plno lidí má strach ze změny a z nového. Lidé zůstavájí v práci nebo ve vztazích, ve kterých jsou nespokojení, protože se bojí změny nebo že zůstanou sami. Strach má takovou sílu jakou my mu dáme. My ho posilujeme našim myšlením, dáváme mu energii a moc ovládnout náš život.

Člověk, který více myslí na pozitivní věci, snadněji překonává strachy. Strach se objeví, ale protože se mu vnitřně nebudu věnovat, zase se vytratí. Když se něčeho bojíme, máme pocit, že to je silnější než my, v tu chvíli nejsme v kontaktu sami se sebou, se svojí sílou. Ve svých myšlenkách vytváříme různé příběhy, co všechno by se mohlo stát, Přitom si ani neuvědomujeme, že jsme si to „DRAMA“ vymysleli sami 🙂